diety, diety, odchudzanie
data dodania: 2013-11-06

Diety, diety- odchudzanie.
Temat,wydawałoby się,przerobiony na wszystkie możliwe sposoby, a tymczasem liczba osób otyłych w Polsce stale rośnie. Niestety, statystyki są bezlitosne i podają nam coraz wyższe cyfry dotyczące.... otyłych dzieci oraz młodzieży w naszym kraju. Dietetycy apelują o prowadzenie zdrowego trybu życia, przestrzegają przed poważnym zagrożeniem jakie niesie za sobą otyłość i wskazują na głównych winowajców:
-złe nawyki żywieniowe (źle zbilansowane posiłki, za dużo przetworzonej żywności a zwłaszcza tłuszczu i cukru rafinowanego),
- nieprawidłowy styl życia (brak ruchu, bierny odpoczynek, posiłki spożywane w „biegu”).
Jednak, Polak wie lepiej i....nie zwraca uwagi na powyższe , nie zaprząta sobie głowy zdrowym odżywianiem, tylko , w razie potrzeby, sięga po cudowne diety, których w ostatnich latach namnożyło się całkiem sporo. Każda nowa dieta , rozreklamowana jako „cudowna”, zdobywa natychmiast szereg zwolenników, którzy w pierwszych dniach po spektakularnym schudnięciu rozsławiają ją jeszcze bardziej i w ten sposób rośnie mit i przekonanie wśród nas, że objadać można się do woli, gdyż są cudowne diety, po których w ciągu kilku tygodni zrzucimy zbędne kilogramy. Tak się przecież dzieje, przy zastosowaniu słynnej diety kopenhaskiej, białkowej(dr P. Dukana), kapuścianej(popularnie zwanej zupką prezydenta), optymalnej (J.Kwaśniewskiego), dr R. Atkinsa, dr.M.Montignaca ,South Beach,itd.
( Poszczególne diety omówię w następnym numerze" Bliżej Natury", wraz z odpowiedzią na państwa kolejne pytania dotyczące tzw. higienicznego stylu życia)
Tak się dzieje-to prawda,lecz na krótko. Po zakończeniu diet powracamy do złych nawyków żywieniowych i kilogramy w zastraszającym tempie wracają do nas(z kilkoma jeszcze nadprogramowymi), a wraz z nimi ( w najlepszym przypadku), niedomagania, złe samopoczucie, ospałość, drażliwość, gorszy wygląd. Niestety,wraz z dodatkowymi kilogramami często pojawia się również: cukrzyca, nadciśnienie, stłuszczenie wątroby,problemy ze stawami kolanowymi. Uwaga rodzice! Coraz młodsze dzieci cierpią na te same choroby co dorośli, w wyniku nadwagi!!
Tymczasem, wystarczy odrobina rozsądku z kapeczką dobrej woli oraz szczyptą samozaparcia, aby zmniejszyć spożycie tłuszczy oraz cukru rafinowanego, zwiększyć konsumpcję warzyw(najlepiej surowych ,lub al dente ) i owoców. Jeść kilka niewielkich posiłków dziennie o przybliżonej porze dnia, zdecydowanie więcej się ruszać i.... diety staną się zbędne,a zdrowie wróci do normy.
Pamiętajmy! Odpowiednio zbilansowany posiłek to gwarancja lepszego samopoczucia i...utraty wagi.
- Komitet Terapii Wydziału Nauk Medycznych PAN w 1999 r. opublikował
oświadczenie, w którym napisał m.in.:
"Wszystkie dotychczasowe duże programy badawcze wykazały, że ograniczenie w diecie tłuszczów zwierzęcych, mięsa wieprzowego, a zwiększenie podaży jarzyn i owoców oraz zmniejszenie kaloryczności diety - zmniejsza stężenie
cholesterolu we krwi, ogranicza zapadalność na chorobę niedokrwienną, zawał serca, udar mózgu oraz przedłuża życie współczesnego człowieka......."
Dlatego ,tak ważny jest dobrze zbilansowany posiłek !!
Jeśli jednak, z jakiegoś powodu, nie prowadziliśmy zdrowego trybu życia i borykamy się teraz z problemem nadwagi, a co za tym idzie problemami zdrowotnymi i chcemy ten stan zmienić -zróbmy to rozsądnie. Aby sobie pomóc w pierwszych , nie ukrywam, trudnych tygodniach powrotu na słuszną drogę- zwaną racjonalnym odżywianiem, sięgnijmy po środki naturalne, nieinwazyjne, lecz przyjazne dla organizmu ludzkiego. Każdy człowiek jest inny ze względu na uwarunkowania genetyczne, wady wrodzone, urazy nabyte itd., dlatego też rożnie, poszczególne produkty będą działać . Musimy „wsłuchać” się we własny organizm i wspomagać dietę tymi środkami, które na nas działają. Do sprawdzonych,a naturalnych środków należy m.in. ziołowa herbatka Minciflorine firmy Lehning, działającą zarówno na zimno jak i gorąco. W czasie upałów doskonale gasi pragnienie nie tracąc przy tym właściwości wspomagających odchudzania. Można wspomagać się tabletkami Fucus(bardzo popularnymi od wielu lat na zachodzie Europy) tej samej firmy, które wyprodukowane na naturalnych składnikach, doskonale zadziałają wspomagającą przy zrzuceniu zbędnych kilogramów Nie zapomnijmy jednak o błonniku, jest on bowiem naszym ogromnym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą! Błonnik znajdziecie praktycznie w większości spożywanych produktów. Najbogatsze źródło to m.in.:
- produkty zbożowe z pełnego ziarna, chleb razowy, grube kasze, płatki owsiane,otręby
- warzywa strączkowe (fasola, soja),warzywa kapustne
- owoce (maliny, truskawki, czarna porzeczka, śliwki, jabłka,gruszki, morele, brzoskwinie)
- suszone owoce (brzoskwinie, śliwki, jabłka)
- orzechy, nasiona (dyni, słonecznika, lnu)
Na zakończenie uniwersalne(dla wszystkich) rady dietetyków dla zachować zdrowie i dobrej sylwetki, ze specjalnym przesłaniem-racjonalne odżywianie nie jest procesem krótkoterminowym. Dbać o swoje zdrowie, poprzez posiłki- należy przez całe życie.
„ Urozmaicaj swoją dietę, jedz warzywa, owoce, ryby, produkty pełnoziarniste.
Nie objadaj się, jedz powoli i delektuj się każdym kęsem jedzenia. Pamiętaj o regularności posiłków -jedz co 3-4 godziny, aby nie dopuszczać do napadów wilczego głodu. Stwierdzono, że rozłożenie określonej dziennej racji pożywienia na co najmniej 4 posiłki zmniejsza skłonność do otyłości. No i przede wszystkim - ruszaj się. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, nie bez powodu umieszczono ją u podstawy piramidy zdrowego odżywiania. „
Pamiętaj: do podstawowych i niezbędnych dla organizmu człowieka składników odżywczych należą:
woda, białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, sole mineralne, oraz... błonnik.!
WAŻNE: uwaga na pestycydy!
Mimo, że w Polsce w uprawach nadal używa się mniej pestycydów niż na zachodzie to jednak nie jesteśmy od nich całkowicie wolni. W racjonalnym odżywianiu owoce i warzywa odgrywają dużą rolę, więc jeśli nas nie stać na ekologiczne produkty, to przynajmniej unikajmy pięknych, równiutkich jabłek, truskawek , winogron ,brzoskwiń, nektarynek, borówek /jagód oraz szpinaku,sałaty, ogórków ,selera naciowego i ziemniaków z hipermarketów. Nie wybierajmy tych ślicznych , równiutkich, bez plamek. Zdrowsze są te nierówne,z plamkami i nadgryzieniami .

Copyright © 2013 blogozdrowiu.info
Projekt: bxmmultimedia
System CMS: bxmadministrator.pl